Tartaletky

TARTALETKY S VANILKOVÝM KRÉMEM A BORŮVKAMI

Miluju máslové cukroví, miluju koláče z máslového těsta (mám tady jeden s jablíčkovou náplní), a po galetkách, které tady taky mám, přichází T A R T A L E T K Y. Že nevíte, co se za tím skrývá? Jsou to přece košíčky! Jsou skvělé s jakýmkoliv ovocem nahoře. Když nemáte borůvky, nevadí. Hodí se tam i kiwi nebo mandarinka, což je klasická kombinace.

Doba přípravy: asi 20 minut
Doba pečení cca: 15-17 minut
Počet porcí: cca: 12 o průměru cca 10 cm

Ingredience na křehké máslové těsto:

150 g hladké moouky
100 g moučkového cukru
200 g másla
1 vajíčko

Těsto lze vypracovat rukama, ale pohodlnější je to s pomocníkem jménem kuchyňský robot. Nejprve do něj dáme mouku s cukrem, potom přidáme máslo pokojové tepoty a nakonec celé vajíčko. Pokud se vám těsto bude zdát moc řídké, přidejte trochu mouky. Poud se vám bude zdát zase moc tuhé (což by nemělo, ale nikdy nevíte), tak přidejte pár kapek studené vody. Mělo by vzniknout jemné těsto, které zabalíme do potravinářské fólie a dáme na několik minut odležet do ledničky.

Asi po 30 minutách si těsto vytáhneme a dáme do formiček. Těsto do formiček normálně namačkám. Na spodek formičky dávám jen malou vsrtvu, okraje dělám širší. Aby se však při pečení spodní část nezvedala, uděláme do těsta vidličkou dírky. Do jednotlivých tartaletek pak dáme ještě pečící papír, který zasypeme luštěninami. Tohle ještě není celý postup. Všechny formičky ještě přikryjeme alobalem, aby nám okraje nechytaly tmavou barvu. Pečeme na 170°C asi 17 minut.

Ingrediece na krém:

300 ml mléka
1 vanilkový pudink
70 g cukru
2 žloutky

Až košíčky vychladnou, vyklopíme je z formiček a pustíme se do krému. Uděláme si pudink. 3/4 mléka dáme vařit a do zbylého množství přisypeme cukr a pudink. Toto je klasický postup. Pudink necháme chvíli povařit a následně do něj ručně pomocí metličky začleháme vaječné žloutky. Až pudink vychladne, můžeme do něj zašlehat ještě máslo (60 g).

TartaletkyTartaletky

Na tento recept jsem se inspirovala tady.

 

 

 

Zatím tento příspěvěk nikdo nekomentoval, buď první :)

Chci zanechat komentář